|
  • پوسته سبز (پیشفرض)
  • پوسته زرد
  • پوسته نارنجی
  • پوسته آبی
خانه بلاگ نقش رنگ‌ها در طراحی بنر‌های تبلیغاتی

نقش رنگ‌ها در طراحی بنر‌های تبلیغاتی

تخمین زمان مطالعه

6 دقیقه
Wednesday 19 Azar 1399
نقش رنگ‌ها در طراحی بنر‌های تبلیغاتی

رنگ‌ها نقش بسیار بزرگی در طراحی‌ها و بنر‌های تبلیغاتی دارند و علاوه بر زیبایی که به کار شما می‌بخشند، معانی گوناگون و متفاوتی نیز دارند. 

تئوری رنگ‌ها

به جرات می‌توان گفت روح یک طرح، رنگ‌های موجود در آن است. رنگ می‌تواند یک ابزار قدرتمند در دستان طراحان باشد و بر عوامل متعددی که در ادراک بصری ضروری هستند، تاثیر بگذارد. رنگ تأثیر قابل توجهی بر ذهن انسان دارد. این رنگ‌ها هستند که می‌توانند احساس ما نسبت به یک شیء را در عرض چند ثانیه تغییر داده و عواطف و حالات درونی ما را برانگیزند.

تقسیم بندی کلی رنگ‌ها

رنگ‌ها به صورت کلی در دو دسته رنگ‌های اولیه یا اصلی و رنگ‌های ثانویه تقسیم بندی می‌شوند. رنگ‌های اولیه شامل قرمز، آبی و زرد هستند که از ترکیب مساوی این سه رنگ، رنگ‌های ثانویه به وجود می‌آیند.

هر برند دارای یک هویت و شخصیت جداگانه است. هویت و شخصیت یک برند توسط عوامل مختلفی شناخته می‌شود، اما تصاویر گرافیکی بیش از همه در این مورد دخیل هستند. در ادامه قصد داریم در مورد رنگ‌ها و استفاده از آن در طراحی بنر صحبت کنیم. 

تاثیر رنگ‌ها در بنرهای تبلیغاتی 

زرد

رنگ زرد رنگ آفتاب، رنگ طلا و یادآور گنجینه (اشیاء با ارزش) است. این رنگ خاصیت درخشندگی دارد، مخصوصاً زمانی که بر روی زمینه های تیراژ مانند رنگ مشکی قرار می‌گیرد. در این حالت بیشترین درخشندگی را در بین تمام ترکیب رنگ‌ها خواهد داشت. 

استفاده بیش از حد از رنگ زرد کمی ریسکی است زیرا ممکن است باعث تحریک چشم شما شود و بهتر است در حد مناسب و به صورت ترکیبی با دیگر رنگها از آن استفاده کنید.

رنگ زرد رنگ قدرتمندی است که می‌تواند با رنگهای آبی یا مشکی ترکیب شود. رنگ زرد را می‌توان برای صنایع مختلفی مانند حمل و نقل، خدمات پست و ارسال کالا و همچنین کسب و کارهایی که تصمیم‌گیری سریع‌تر در مورد خرید مهم است، استفاده کنید.

نارنجی

نارنجی رنگ جوان و جوانی است. این رنگ نشانگر خلاقیت و اشتیاق و دعوت به دوستی است. از نارنجی می‌توانیم در آرم و لوگو شرکت هایی که محصولاتی برای گروه جوانان ارائه می‌دهند، بهره ببریم. شرکت‌هایی مانند فانتا و هارلی دیویدسون نیز به درستی از نارنجی در طراحی برنر‌های تبلیغاتی و لوگو خود استفاده کرده‌اند که بسیار هم موفق بوده.

قرمز

​​​​​​​

رنگ قرمز رنگ شور و هیجان، عشق و آتش، سرعت و تحریک و ابراز احساس قدرتمندی است. رنگ قرمز نوعی مفهوم ضرورت را نیز بیان می‌کند و می‌تواند در صنایع غذایی، سرگرمی و خرده فروشی، انتخاب مناسبی باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته، این رنگ متابولیسم بدن را بالا برده و اشتها را افزایش می‌دهد بنابراین در تبلیغات خوراکی و بنرهای رستوران‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنفش

بنفش، رنگ لوکسی است که بیانگر خلاقیت و میل به پیشرفت است. این رنگ به عنوان یک رنگ قدرتمند سلطنتی شناخته می‌شود و اغلب به عنوان نماد راز و رمز، سحر و جادو، اصالت و ثروت محبوبیت دارد. شخصیت تجاری پشت چنین رنگی نیز باید روحیه پیشرو و خلاقانه داشته باشد.

از طرف دیگر، رنگ بنفش رنگی برای اعتبار و اعتماد است که برای شرکت‌های تولید کننده محصولات کودکان، بانک ها، بیمه و شرکت های پرداختی انتخاب به جا و مناسبی است.

صورتی 

صورتی یک رنگ شخصیتی و جنسیتی است که اغلب برای دختران و زنان و محصولات مربوط به آنان استفاده می‌شود. این رنگ تاثیر گذار نماد ظرافتف عشق، آرامش و شاد کامی است. شرکتهای آرایشی و بهداشتی و محصولات پوستی به کرات ازین رنگ استفاده کرده اند. 

قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای در برندهایی که بر روی تاریخ غنی خود در صنعت تمرکز می‌کنند، کاربرد بالایی دارد. لازم به ذکر است که رنگ قهوه ای در صنعت چرم نیز کاربرد بسزایی دارد و در اغلب بنر های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سبز

به طور کلی رنگ‌های سرد، آرامش‌بخش‌تر، حرفه‌ای‌تر و عمیق‌تر از رنگ‌های گرم هستند. سبز رنگ طبیعت، رشد، رونق، صلح، آرام و گاهی به معنای ثروت است. این رنگ برای برندها و محصولاتی که مربوط به صنایع غذایی و طبیعی هستند و شرکت‌هایی که سعی در القای حس تازه بودن دارند، استفاده می‌شود.

سفید

رنگ سفید یادآور پاکی، خلوص نیت و سادگی است. این رنگ در ترکیب با رنگ‌های دیگر بهتر عمل می‌کند بنابراین پیشنهاد می‌شود که آن را به تنهایی به کار نبرید. سفید می‌تواند در صنعت مراقبت‌های بهداشتی، صنایع دارویی پزشکی و برندهای فناوری اطلاعات  استفاده شود. 

آبی 

آبی، آرامش، احساس قدرت و اعتماد را برای برندها به ارمغان می‌آورد. رنگ آبی مناسب برای شرکت‌ها و تبلیغ محصولات تکنولوژی و فناوری، بانک‌ها، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و دیگر صنایع که به دنبال اعتماد سازی هستند، کاربرد دارد.

مشکی

​​​​​​​

به ‌طور کلی رنگ مشکی با وقار، مُد، رسمی‌بودن، قدرت، جنسیت و ثروت در ارتباط است. این رنگ در شرکت هایی با محصولات شیک و لوکس مانند ساعت، ادکلن و مجله های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد. همنشینی این رنگ با رنگ سفید و زرد بسیار زیبا و جذاب است.

نظر شما

نظرات