|
  • پوسته سبز (پیشفرض)
  • پوسته زرد
  • پوسته نارنجی
  • پوسته آبی
خانه بلاگ لوگو اسم برندهای مختلف جهان، در طول زمان

لوگو اسم برندهای مختلف جهان، در طول زمان

تخمین زمان مطالعه

10 دقیقه
Sunday 23 Azar 1399
لوگو اسم برندهای مختلف جهان، در طول زمان

لوگوها بسته به ماهیت و نوع تاثیرگذاری بر ذهن مخاطبین، در دسته‌ی مشخصی قرار می‌گیرند که می‌توانند جزو لوگوهای متنی، تصویری یا ترکیبی باشند. در این میان لوگوهای متنی همواره از جایگاه منحصر بفردی در بین کسب و کارها برخوردار بوده‌اند، آن‌ها بر خلاف لوگوهای تصویری، ساده و قابل درک هستند و اغلب در قالب یک اسم یا کلمه در ذهن مخاطب ثبت می‌شوند. 

درست مانند دنیای مد که هرازگاهی تغییر کرده و مدل‌های جدید‌تر جای آن را می‌گیرند، لوگوها نیز در طول زمان به تکامل رسیده و گاهی به طور کلی تغییر کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم چند برند معروف را که دستخوش اینگونه تغییرات شده‌اند، معرفی کنیم.

1. microsoft

برای بررسی چگونگی شکل‌گیری لوگو مایکروسافت باید از نقطه ابتدایی این شرکت و به موازات شکل گیری شرکت مایکروسافت جلو رفت. در سال 1975 میلادی ایده اولیه شرکت مایکروسافت توسط بیل گیتس و پائول آلن شکل گرفت لوگویی که بیل گیتس و آلن طراح آن بوده اند.

این شرکت لوگوهای متعددی را طراحی کرد اما سرانجام در سال 2012 لوگو شرکت مایکروسافت تقریبا با همان لوگو تایپ و ایجاد تغییرات حداقلی، رونمایی شد. در واقع می‌توان گفت با ایجاد 4 مربع رنگی که هر کدام نماد یکی از سرویس‌های مایکروسافت بودند، لوگو شرکت از حالت لوگوتایپ به لوگو ترکیبی تغییر کرد.

2. apple

شرکت اپل توسط استیو جابز، استیو وزنیاک و رونالدوین با هدف طراحی و فروش کامپیوترهای شخصی در 1976 تاسیس شد. این لوگو در ابتدا شلوغ‌تر بوده و با مرور زمان ساده‌تر شده است. لوگو اپل تمام ویژگی‌های یک لوگو خوب را دارد; از سادگی و گویا بودن گرفته تا ماندگاری در ذهن مردم.

3. Baskin-Robbins

لوگو این شرکت بزرگ بسیار جالب است زیرا عدد ۳۱ در آن دیده می‌شود، به این معنی است که هر مشتری می‌تواند در هر روز از ماه طعم متفاوتی از بستنی‌ها را بچشد. لوگوی فعلی این کمپانی بسیار ظریف و مدرن طراحی شده است. 

4. لیوایز

اولین استودیو لوگوی شرکت لوئیس در سال 1888 طراحی شد که به لوگوی دو اسب معروف است که در واقع دوام و جنس باورنکردنی شلوارهای جین لیوایز را به رخ کشیده است. 

حق انحصاری تولید شلوارهای جین تا بیست سال متعلق به شرکت اشتراوس بوده و بعد از اتمام این ۲۰ سال کارخانه های پوشاک شروع به کپی برداری از این محصول پیش نمایش نمود. در سال 1908 برند لیوایز جهانی شد، در این سال تجاری تجاری این شرکت در ژاپن ثبت ثبت و صادرات محصولات لیوایز به استرالیا و آفریقای جنوبی آغاز شد.

5. toyota

شرکت تویوتا یکی از بزرگترین شرکت‌های خودروسازی دنیا است که با رشد چشمگیر خود ابتدا در کشور خود ژاپن به یک برند خاص تبدیل شد و با گسترش روند رو به رشد خود در آسیا و سپس در دنیا جزو در شرکت برتر خودروسازی قرار گرفت. 

این شرکت از زمان تاسیس تا کنون لوگوهای متفاوتی داشته است اما با این حال، در اواخر دهه 80، لوگو تویوتا که همه ما می‌شناسیم و عاشق آن هستیم به مردم معرفی شد و از آن زمان تاکنون تغییر نکرده است.

6. AT&T

شرکت ای تی اند تی بزرگترین شرکت تلفن ثابت در جهان است.این شرکت سرویس دهنده اینترنت پهن اند است و به نوبه خود دومین اپراتور شبکه تلفن همراه آمریکا محسوب می شود. 

لوگو تجاری این شرکت از ابتدای تاسیس تاکنون تغییرات چشمگیری داشته که هر یک جای بحث دارند. ابتدا از نماد زنگوله برای لوگو خود بهره گرفتند.  زنگوله با رنگ مشکی طراحی شده بود و یک جمله درون آن به معنی تلفن راه دور با رنگ سفید نوشته شده بود. 

رفته رفته طراحی لوگو ان شرکت بزرگ تغییر کرده و به شکل کنونی درآمده است. امروزه دیگر خبری از زنگوله و نماد های پیشین نیست. در سال 2005 طرح کره بزرگی با خطوط سفید و ضخیم طراحی شد. از آن زمان تا کنون تغییری به چشم نمی خورد.

7. visa

لوگو ویزا همواره سازگاری بسیاری با نام برند خود برقرار کرده است. این برند رفته رفته با شناخته شدن و افزایش محبوبیت خود، نوارهای کارت اعتباری را از لوگوی خود حذف و تنها به نام شرکت خود اکتفا کرد. 

لوگوی ویزا ترکیبی از رنگ های آبی و زرد را  تا سال 2014 داشت و کاربران با این لوگو ارتباط درستی پیدا کرده بودند اما در سال 2014 در طی یک تصمیم جدید، تغییر چشمگیری داشت. این طراحی به نوبه خود با ظرافت دقیقی همراه بود.

8. Kodak

شرکت کداک پس از 10 سال، اقدام به تغییر لوگوی خود و بازگشت به گذشته کرده است به گفته مدیر این شرکت، اين اقدام احترامی است به پیشینه درخشان شرکت است. البته آنها بسیار محتاطانه عمل کرده‌ و خلاقیت و بروز بودن را در این طراحی حفظ کرده‌اند. لوگوی جدید در واقع همان لوگوی دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی است که دستخوش تغییرات جزئی شده است.

9. Burger king

درواقع برگر کینگ دومین زنجیره بزرگ فست فود در جهان است. در لوگوی این برند معروف مشاهده می‌شود که نام آن، بین دو نان قرار گرفته است. از طرف دیگر رنگ‌های هیجان‌انگیزی که در این لوگو استفاده شده است از دایره آبی رنگی که لوگو را احاطه کرده تا رنگ قرمز نوشته داخل آن باعث می‌شود تا مردم در هر سنی، ترغیب و جذب شوند.

این لوگو در ابتدا به شکل پادشاهی بود که با افتخار بر روی همبرگر نشسته است که هنوز هم در برخی دیگر از تبلیغات از آن استفاده می شود اما در سال 196، پادشاه حذف شد و با گذشت زمان به شکل امروزی درآمد.

10. walmart

وال مارت بزرگترین شرکت خرده فروشی جهان است که موسسش آن شخصی به نام سام والتون است. زیبایی لوگوی وال مارت در سال های 1968 الی 1981 تأثیر زیادی در شهرت آن داشت و به طور کلی روند تکاملی این شرکت آنقدر بالا رفت که شامل شهرهای کوچک نیز شد و در پی آن، تعداد شعبه های آن به 38 فروشگاه رسید.

فکر ایجاد تخفیف های فصلی در ذهن موسس این شرکت دلیل اصلی تغییر لوگو وال مارت شد. در سبک نهایی لوگوی وال مارت شاهد استفاده از ستاره در وسط دو کلمه وال و مارت هستیم که توانست به مشتریان ثابت نماید که این فروشگاه ها شامل طرح های تخفیف هستند.

Nike .11

برند نایکی از ابتدا تا کنون تقریبا ثابت بوده و تنها چند تغییر جزئی را در لوگو خود ایجاد کرده است. ب​​​​​​​رای اولین بار دانشجویی بنام کارولین دیویدسون این لوگو را طراحی کرد.

با این حال، با مطرح شدن نام تجاری این شرکت، لوگو نایکی به خودی خود چنان مشهور شد که توانست نام شرکت را به طور کامل از لوگو حذف کند. 

Adidas .12

همانطور که میدانید، آدیداس یک شرکت آلمانی تولید کننده تجهیزات ورزشی است که از گذشته تاکنون تغییرات متعددی در طراحی لوگو خود لحاظ کرده اما همواره سه خط افقی در لوگوی آن باقی مانده که یادآور کوه است و نشانه این است که بسیاری از ورزشکاران برای فتح قله های موفقیت با یکدیگر رقابت می کنند.

البته باید گفت که این شرکت در طراحی تمامی لوگوها از رنگ سفید و مشکی استفاده کرده که این موضوع برند آنها را شناخته شده تر و ماندگار تر می کند.

نظر شما

نظرات