هرآنچه که باید راجب بازاریابی پیامکی بدانیم

هرآنچه که باید راجب بازاریابی پیامکی بدانیم
زمان مطالعه: 13 دقیقه
محمد شعبانی
یکشنبه 25 دی 1401

چالش بزرگ بسیاری از کسب و کارها، بازاریابی پیامکی (SMS marketing) است که طرفداران بسیاری زیادی دارد. استراتژی بازاریابی پیامکی موجب گسترش کسب و کارها و جذب بیشتر مشتریان می‌شود. در قسمت اول مقاله تولید محتوا را معرفی می‌کنیم ودر قسمت‌های بعدی به کاربرد محتوا و بازاریابی پیامکی می‌پردازم.

تولید محتوا چیست؟!

به صورت کلی تولید محتوا یعنی نوشتن، طراحی، ضبط و ساخت هرچیزی که افراد بتوانند درک کنند. تولید محتوا مرحله نهایی بازاریابی است. به هنگام تولید محتوا اطلاعات رایگان و مفید را در اختیار کاربران خود قرار می دهید که باعث ایجاد پتانسیل خرید و یا وفاداری مشتری(بسته به هر نوع هدف تولید محتوا) می شوید.
امروز با مفاهیمی مثل تولید محتوا و انواع آن،شیوه های اثرگذاری آن در تبلیغات، نحوه ی پیاده سازی فنون تولید محتوا در تبلیغات و موارد دیگری از این دست روبرو می شویم.

انواع روش های تولید محتوا

همان طور که پیشتر گفته شد،تولید محتوا یعنی خلق چیز های با ارزش برای انسان،که میتواند در بستر های دیجیتال و غیردیجیتال ارائه شود.
در ادامه به چند مورد از مهم ترین و پرکاربرد ترین انواع روش های تولید محتوا میپردازیم.

محتوای متنی

رایج ترین نوع از انواع تولید محتوا است.
به طور قطع برای حضور موثر در صفحات موتور های جستجو و جلب هر چه بیشتر نظر مخاطب نیاز به محتوای متنی با کیفیت و یا به اصطلاح یونیک(unique) خواهید داشت.
شاید بتوان به جرئت گفت که باید بیش از 80% تمرکزتان را روی تولید محتوای متنی سایت و یا صفحات فضای مجازی خود قرار دهید.
محتوای متنی برای وب سایت شما هم به لحاظ افزایش نرخ کلیک و هم به منظور بهینه سازی موتور های جستجو از موارد بسیار مهم و کاربردی محسوب میشود.
انواع تولید محتوای متنی مانند
وبلاگ, کتاب الکترونیکی, قوانین و مقررات وب سایت و… را میتوان نام برد.

محتوای تصویری

محبوب ترین نوع از انواع محتوا است که کاربرد آن روز به روز بیشتر می شود.
گرچه محتوای متنی از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است ولی نباید از اثر مکملی و تاثیرگذاری بالای محتوای تصویری غافل شد.
این نوع از محتوا بسیار جذاب و گیرا بوده و در واقع محتوای متنی ضروری و الزامی و محتوای تصویری در جهت گیرایی و دیده شدن کل محتوا و در جهت ارضای نیاز های شعف آور کاربران شماست.
انواع محتوای تصویری مانند
عکس, فیلم کوتاه, تصاویر اطلاعاتی مانند ارائه آمار ها و…

محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی

یکی از انواع روش هایی که به تازگی در صفحات مجازی ترند شده، تولید محتوای ویدویی است که البته کارنامه ی خوبی هم در همین مدت کوتاه از خود به جای گذاشته.
این مورد می تواند شامل به نمایش گذاشتن تولید مرحله به مرحله محصول و یا فضای کلی کسب و کار و یا حتی مصاحبه با همکاران شرکت و افراد مرتبط با حوزه ی کاری شما باشد.

کاربرد سامانه پیامکی و تولید محتوا

تا به اینجای کار با مفاهیمی مانند چیستی تولید محتوا، انواع و نمونه هایی از آنها آشنا شدید. اما شاید این پرسش برایتان پیش بیاید که ارتباط تولید محتوا با سامانه پیامکی چیست و بازاریابی پیامکی از طریق تولید محتوا چگونه حاصل می شود.
در جواب باید بگوییم تولید محتوا و ارسال پیامک تبلیغاتی در تعامل و رابطه ی مستقیمی با یکدیگر هستند. محتوای تولید شده در هر بستر و قالبی که باشد نیاز دارد تا به تمامی نقاط و افراد منتشر شود. و وظیفه تبلیغات پیامکی انتشار این محتواست.
و تمامی این موارد تولید شده می توانند با استفاده از پنل ارسال پیامک و در قالب لینک های مختلف به تمام افراد در سرتاسر کشور ارسال شوند.
محدودیت های فضای مجازی(آنلاین نبودن جامعه هدف در زمان اجرای تبلیغات،عدم حضور افراد و …) با استفاده از امکانات سامانه پیامکی رفع خواهد شد.
ارسال لینک ویدیویی، عکس، نمودار ها، بنر های تبلیغاتی، آدرس صفحات مجازی، همه و همه تنها با ارسال اس ام اس تبلیغاتی برایتان امکان پذیر است.
پنل پیامکی با در اختیار قرار دادن امکاناتی نظیر؛ ارسال پیامک بر اساس کد پستی، دکل های ایرانسل، پیش شماره همراه اول و یا حتی ارسال پیامک به صنف شغلی مد نظر شما از طریق ارسال مشاغل و اصناف می تواند شما را در انتخاب جامعه ی هدف هوشمندانه تری هدایت کند.

بازاریابی پیامکی از طریق تولید محتوا

با وجود گسترش پلتفرم‌های خبرسانی، پیامک همچنان کارایی خود را حفظ کرده است. حتی به پر رنگ تر شدن نقش آن در بین سرویس‌های پیام‌رسان می‌توان اذعان کرد. و اگر سیاست های پیش روی دولت مبنیی بر ملی کردن اینترنت را هم بخواهیم در نظر بگیریم حتی شاید بتوان گفت که بازاریابی پیامکی در ادامه در کشورمان ایران اهمیت به مراتب بیشتری نسبت به گذشته خواهد یافت و اقبال عمومی به سوی این پلتفرم بیشتر شده و کسب و کارهای بزرگ و کوچک نیاز بیشتری نسبت به آن احساس خواهند کرد. 

علت پیشرفت ارتباطات و بازاریابی در عصر  SMS، این بود که مصرف‌کنندگان به پیامک‌ها بیشتر از ایمیل‌ها و یا هر شکل دیگری از ارتباطات توجه می‌کردند. با وجود پیشرفت‌های زیاد ابزارهای ارتباطی و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، همچنان پیامک، یک‌ راه مؤثر برای آگاهی از برند برای مشتریان است و می‌تواند کمپین‌های بازاریابی برندها را متنوع کند. اگر شما اهدافی مانند آگاهی از برند و محصولات خود و یا افزایش فروش دارید، می‌توانید از بازاریابی پیامکی استفاده کنید؛ البته به شرطی که با رعایت اصول درست آن، باعث آزار مخاطبان و در نتیجه، بلاک کردن پیامک‌های خودتان نشوید. 
با این وجود هنوز هم افرادی هستند که به اهمیت این سرویس و بازاریابی پیامکی پی نبرده اند. و حتی به آن به‌چشم مزاحم نگاه می‌کنند. و اغلب این سرویس را نادیده می‌گیرند.
در این مقاله می‌خواهیم تمام نکات لازم درباره بازاریابی پیامکی اصولی را برای شما توضیح دهیم.

تاثیرات بازاریابی پیامکی در شبکه های اجتماعی

چرا بازاریابی پیامکی همچنان موثر است؟

بازاریابی پیامکی به این دلیل اهمیت زیادی دارد که نسبت به ایمیل‌ها و یا شبکه‌های اجتماعی، بیشتر در دسترس مردم قرار دارد و مطالعه پیامک‌ها برای مردم آسان‌تر است؛ اما این تنها مزیت SMS نیست. در ادامه چند دلیل برای اینکه چرا بازاریابی پیامکی برای کسب و کارها همچنان مهم است را برای شما آورده‌ایم.
بازاریابی پیامکی به اتصال به اینترنت متکی نیست.
درست است که امروزه پیشرفت تکنولوژی و اینترنت باعث شده بسیاری از مردم در فضای آنلاین مشغول به کار باشند، اما همچنان ۴۰ درصد از مردم در تمام مدت روز، به فضای آنلاین دسترسی ندارند. مزیتی که بازاریابی پیامکی دارد این است که اطلاعات لازم را از طریق پیامک به این دسته از مخاطبانی که به فضای آنلاین دسترسی ندارند منتقل می‌کند. اگر مخاطبان هدف شما در مناطقی زندگی می‌کنند که دسترسی به اینترنت در آنجا ضعیف است، پیامک‌ها می‌توانند برای آنها بسیار مؤثر باشند.
پیامک‌ها، کوتاه و مختصر هستند.
پیامک‌ها بسیار مختصر هستند و تنها ۱۶۰ کاراکتر دارند؛ بنابراین می‌توانند برای مخاطبان، بسیار ساده و کوتاه، اهداف خود را بیان کنند. بازاریابی پیامکی یکی از موثرترین روش‌ها برای افزایش آگاهی از برند است، زیرا مستقیم و دقیق عمل می‌کند. پیامک‌ها بلافاصله پس از ارسال، دریافت می‌شوند و مهم ‌تر از همه، تقریباً بلافاصله خوانده می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که پیامک‌ها یک روش بسیار عالی برای ارائه پیشنهادات هستند. حتی اگر تلفن همراه مشتری نزدیک او نباشد، پس از مدتی می‌تواند پیام شما را ببیند و به‌ جای آنکه مانند ایمیل‌ها نیاز باشد چندین عکس و متن و گزینه را مشاهده کند، با چند کلمه و جمله ساده، اصل مطلب شما را دریافت خواهد کرد.
پیامک‌ها در دسترس‌تر هستند.
بسیاری از مردم در طول شبانه‌ روز چندین بار گوشی خود را چک می‌کنند؛ بنابراین پیامک‌ها، می‌توانند به‌ راحتی در دسترس آنها قرار بگیرند. در حالی‌که شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل‌ها ممکن است برای مورد توجه قرار گرفتن، به زمان بیشتری نیاز داشته باشند اما پیامک‌ها کاملاً برعکس هستند و به ‌سرعت در دسترس افراد قرار می‌گیرند.
رقابت، کمتر شده است.
از آنجایی‌که برندها به شبکه‌های اجتماعی و ایمیل روی آورده‌اند، تعداد پیامک‌های تبلیغاتی ارسالی برای مشتریان، بسیار کاهش یافته است (گرچه هنوز وجود دارد). پس می‌توان گفت که در صندوق ورودی SMS مشتریان، رقابت کمتری برای دیده شدن پیامک وجود خواهد داشت.

ارسال پیامک برای مشتریان

چه پیامکهایی ارسال کنیم؟

همچون ایمیل‌ها در بازاریابی ایمیلی، ایده‌هایی ثابت برای استفاده از پیامک به‌عنوان ابزار اطلاع‌رسانی و ارتباطی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

پیامک های خوش‌آمدگویی

همه افرادی که تازه با برند شما آشنا می‌شوند و به عضویت در سایت‌تان اقدام می‌کنند، انتظار یک پیام خوش‌آمدگویی را دارند. ارسال یک پیام کوتاه خوش‌آمدگویی می‌تواند برای مشتریان شما ارزشمند باشد. برای مثال، شما می‌توانید هنگامی‌که افراد مختلفی به شما می‌پیوندند، از طریق پیامک برای آنها کد تخفیف یا لینک ارسال کنید.

تائید سفارش و گزارش ارسال

با استفاده از پیامک‌های تائید سفارش و بروزرسانی ارسال، برند شما می‌تواند نزد مشتریان خود بسیار با ارزش و قابل‌ اعتماد به نظر برسد. همچنین این راه بسیار آسانی برای مشتریان برای آگاهی از وضعیت سفارش خود است؛ زیرا آنها دیگر نیازی ندارند برای پیگیری محصولات خود دائماً ایمیلشان را چک کنند یا با شما تماس بگیرند. این ایده می‌تواند برای شما و مشتریانتان بسیار کارآمد باشد.

معرفی محصول جدید

ما با استفاده از پنل پیامکی می توانیم محصولات جدیدی را  که شرکت تازه لانچ کرده و یا قرار است به زودی به بازار عرضه کند را به مشتریانمان معرفی کنیم.  و حتی آن ها را برای پیش خرید محصولاتمان ترغیب کنیم.

پیامک های خدمات مشتری

تمام پیام‌های شما نباید صرفاً برای تبلیغات باشند، بلکه می‌توان از آنها برای رسیدگی به مسائل و مشکلات مشتریان استفاده کرد. هنگامی‌که مشتریان شما در خرید محصول خود یا حمل‌ و نقل آن دچار مشکل شوند، می‌توانید با ارسال پیامک، مشکل آنها را حل کنید. پیامک، راهی دوستانه ‌تر برای تأخیرهای سفارشات و حل مشکلات مشتریان محسوب می‌شود. پیامک می‌تواند به‌عنوان یک فرصت در ارتباطات سریع و ساده استفاده شود. مشتریان می‌خواهند با برند شما مکالمه داشته باشند، بنابراین پیامک فرصتی برای ایجاد ارتباط با آنها است.

پیامک های مناسبتی

به مشتریان خود نشان دهید که مهم هستند. برای این کار تولد آنها را برای اهدای جوایز ویژه به خاطر بسپارید. شما می‌توانید تبریک و پیشنهاد خود را به صورت مستقیم در پیامکی که برای آنها ارسال می‌کنید قرار دهید. نمونه بارز این مدل پیامک‌ها، پیامک تبریک تولد ارسالی از بانک‌های ایرانی می‌باشد.

پیامک های یادآوری

شرکت ها و سازمان ها می توانند با استفاده از پیامک زمان تحویل کالا،  خدمات پس از فروش خود را به مشتریان معرفی کرده و برای آن ها یادآوری کنند که مثلا به زمان چکاپ دوره ای خودرو خودشان نزدیک می شوند، یا باید برای چند روز دیگر به مطب پزشک یا آرایشگاه همیشگی خود مراجعه کنند تا خدمات خاصی را دریافت کنند.

اخبار مهم

یکی دیگر از کاربردهای استفاده از پیامک ارائه اخبار مهم کسب و کار و سازمان به مشتریان و مخاطب هدفمان است و به این وسیله می توانیم لینک های مناسبی را در ارتباط با آن موضوع ارائه کنیم که اطلاعات کامل تری را به طور مفصل در اختیار مخاطب مان بگذارد. 

موفقیت در بازاریابی پیامکی

نکاتی برای موفقیت در بازاریابی پیامکی

برای موفقیت هرچه بیشتر در عرصه تبلیغات پیامکی باید نکات خاصی را مد نظر قرار دهید تا بتوانید ارتباط هر چه بیشتری را از این راه با مخاطبان خود برقرار سازید. 

پیشنهادات محرک به مشتریان خود ارائه دهید

برای اینکه بتوانید مشتریان بیشتری را به خود جذب کنید همواره باید سعی کنید پیشنهادات وسوسه انگیزی را برایشان مطرح کنید. به عنوان مثال تخفیف، تست رایگان، ارائه سرویس های هزینه ای به صورت رایگان از طریق خرید پیامکی و ...
فراموش نکنید متن ارسالی شما نه تنها باید جذاب باشد بلکه جنبه اختیاری هم داشته باشد و به هیچ وجه حس اجبار را به مخاطب تان القا نکند.

محتوای پیامک ارسالی خود را منحصر به فرد کنید

تنها دروازه ارتباطی شما با مشتریانتان محدود به چند خط و کلمه خواهد بود پس لازم است بر تک تک کلمات خود متمرکز شوید و چگونگی ارتباط آن چند کلمه را با کسب و کار و محصول خود به درستی و با دقت تعیین نمایید.

به علایق شخصی مشتریان خود اهمیت دهید

در هر زمانی و در هر مکانی با هر تجارتی، در نظر گرفتن سلایق شخصی کاربران و مشتریان به منظور احترام و توجه به آنان از طرف فروشندگان اهمیت بسیار زیادی داشته است ؛ پس همواره یادتان باشد مشتریان و سلایق شان را فراموش نکنید شاید حتی تبریک تولد و یا تبریک اعیاد و مناسبت های خاص از طرف شما احساس خوب و مثبتی را در آنان ایجاد کند. همواره به یاد داشته باشید که مخاطب شما به واسطه احساس خوبی که نسبت به شما و برندتان در وجودش ایجاد می شود تبدیل می شود به مشتری شما پس همواره باید سعی کنیم حس خوبی را از خود در ذهن و قلب مشتری ایجاد کنیم.

هر پیامکی را برای هر مشترکی نفرستید

اگر پیامک شما هیچ ارتباطی به شرایط سنی یا فردی و یا موقعیتی مشتریان دریافت کننده پیامک نداشته باشد، آن ها در لحظه، پیامک را حذف می کنند.
اگر بتوانید درست در لحظه خرید و یا نیاز مشتری محصول خود را ارائه کنید برنده خواهید بود!

سعی کنید راه انتخاب رقبا را برای مشتریانتان ببندید

دقیقا خود را جای دریافت کنندگان پیامک تان بگذارید و از خودتان بپرسید چرا افراد باید از شما خرید کنند و یا چه تفاوتی بین کالا یا خدمات شما با باقی رقبایتان است. و با استفاده از این پرسش ها مزیت رقابتی خود را دریافته و آن را هرچه پر رنگ تر به مشتریانتان معرفی کنید. یادتان باشد کیفیت معرفی محصول و خدماتتان در دستان شماست پس به بهترین نحو آن را ارائه و معرفی کنید.

کوتاه و متمرکز باشید

متن پیام شما می بایست کوتاه و متمرکز باشد. در بازاریابی موبایل فرصتی برای اشتباه ندارید. مخاطبان خاص و مورد نظر خود را بشناسید و مستقیماً با آنها صحبت کنید. از بیان جزئیات غیرضروری خودداری کنید و به سادگی برای مخاطبانتان توضیح بدهید.

از بازارگرمی، زبان عامیانه و اختصارنویسی اجتناب کنید

اگر متن پیام شما مناسب نباشد، مصرف کننده خواهد بود و خواننده پیام شما بدون لحظه ای درنگ آن را پاک می کند. بسیار مهم است که شما از چرب زبانی و تبلیغات بیش از حد دوری کنید. این موضوع شامل بازاریابی پر زرق و برق همچون پیشنهادات شگفت انگیز، زبان عامیانه و متون و جملات بسیار خلاصه می باشد که همه اینها درک نادرستی از برندشما در مشتری ایجاد می کند و به شما آسیب می رساند.
همواره به یاد داشته باشید که تبلیغات پیامکی حکم شمشیر دولبه را برایتان دارد و همان گونه که می تواند بسیار موثر باشد و مشتریان زیادی را برایتان ایجاد کرده و به محبوبیت برند شما کمک کند، قدرت بی اعتبار سازی برندتان را هم خواهد داشت.

چیزی باارزش ِ آنی و لحظه ای ارائه کنید

هیچ کس نمی خواهد پیام های تبلیغاتی دریافت کند مگر آنکه پیام خدمت یا محصول ارزشمندی به او ارائه کند. زیرا پیام رسانی شیوه ای لحظه ای است. می بایست پیام ها در زمان خودش ارسال شوند. مثلاً زمانی که می خواهید اطلاعاتی درباره فروش یا محصول جدید ارائه کنید، پیام شما می بایست سود و مزیت خرید و دریافت خدمات و محصولات را برای مشتری در آن لحظه شرح دهد.

خود را معرفی کنید. هویت خود را به آن ها بگوئید.

​آیا اغلب رخ داده است که پیامی دریافت کنید که نام شرکت یا آن برند برایتان ناشناس باشد؟
شما اغلب پیامی که شماره فرستنده را نمی شناسید و یا متن آن برایتان مبهم است را نمی خوانید و اغلب آن ها را به راحتی پاک می کنید. سایرین هم اصولاً پیام های ناشناس را سریع پاک می کنید.
این که شما در پیام تان به وضوح خودتان، کسب و کارتان و خدمات و محصولات خود را معرفی کنید از ضروریات است . با این کار شما از پاک شدن سریع پیامتان جلوگیری کرده اید.

با پیام خود احساس خاص و ویژه بودن را در مشتری ایجاد کنید.

​صندوق پیام های مخاطبانتان را با هر چیز پر نکنید. مصرف کنندگان شما به راحتی می توانند اخبار مرتبط با پیشنهادات، محصولات و خدمات کسب و کار شما را از وب سایتتان و یا تبلیغات خیابانی دریافت کنند. با ارسال پیام های ویژه ، این حس را در آنها ایجاد کنید که خاص هستند و برای تبلیغات ممتاز گلچین شده اند. در غیر اینصورت ، آنها تمایل زیادی به دریافت پیام از سوی شما نخواهند داشت.

در حال حاضر شما می دانید که بازاریابی پیامکی چیست، در مورد چگونگی بکارگیری موثر این شیوه بازاریابی مطالب زیر را بخوانید:

 در ادامه قصد داریم اهداف استفاده از بازاریابی پیامکی را برایتان شرح دهیم.

برند سازی

برند سازی

برندهای نوظهور در ابتدا نباید تنها به فروش بیشتر اکتفا کنند. بلکه شما می توانید از طریق سرویس پیام کوتاه برندتان را سر زبان‌ها بیندازید و از این طریق به فروش بیشتر برسید.
هنگامی که شما پیام حاوی نام برند را برای مخاطب ارسال می‌کنید؛ خودبه‌خود در حک شدن نام برند در اذهان عمومی، آگاهی از برند و برندسازی را ایجاد می کنید.

افزایش ترافیک سایت

با اینکه روش‌های بهتری وجود دارد که می‌توان ترافیک سایت را افزایش داد. اما شما می‌توانید با ارسال پیامک، هرگونه اطلاعات مهم در سایت را از این طریق به گوش مخاطب برسانید. و به این ترتیب با یک تیر دو نشان گرفته‌اید، اطلاع‌رسانی به مخاطب و افزایش ترافیک سایت!

تعامل با مشتریان

پیامک‌های حاوی نظرسنجی درباره محصول مورد نظر در ایجاد تعامل با مخاطب نقش بسزایی دارد. قرار نیست؛ تمامی پیامک‌ها محتوای پیشنهاد تخفیف و … باشد. اینکه شما بتوانید با خلاقیت خود ارتباط و تعامل لازم را با مشتریان حفظ کنید. شما یک قدم از بقیه جلوتر خواهید بود.

فروش بیشتر

آخرین هدفی که به آن می پردازیم که شاید پر اهمیت ترین آن ها هم باشد فروش بیشتر است. در واقع اگر شما بتوانید هدف‌های دیگر را به‌خوبی پوشش دهید. نصف راه را رفته‌اید و به هدف نهایی یعنی افزایش فروش بیشتر نزدیک شده‌اید. در واقع هرگونه پیامکی که به مخاطب هدف ارسال می‌شود. در نهایت با فروش بیشتر گره خورده است.
در پایان باید به این نکته توجه کرد که پیامک یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای سازمان‌های کوچک و بزرگ برای ارتباط صمیمی‌تر و مستقیم‌تر با مخاطبان بوده و هست و در حالی که اصول بازاریابی پیامکی برای اهداف هر شرکت می‌تواند متفاوت باشد، اما جزو بهترین شیوه‌های تبلیغات جهانی نیز محسوب می‌شود. در صورتی که شما تمام نکات گفته شده را به کار ببندید، شاهد کمیپین‌های پیامکی موفقی برای کسب‌وکار خود خواهید بود.

240
0
1
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما
سوالی دارید ؟ 91300530 026
^