راه حلی برای کسب و کار اینستاگرام

 راه حلی برای کسب و کار اینستاگرام
زمان مطالعه: 6 دقیقه
دوشنبه 4 بهمن 1400

در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی بسیار محبوب‌تر از چیزی هستند که بتوانید آن‌ها را نادیده بگیرید. خریداران شما از طریق موبایل‌های خود در هر جایی به این شبکه‌ها دسترسی دارند.

امروزه اینستاگرام بخش جدا نشدنی زندگی ما است و برای کسب و کار شما امری حیاتی است. بدون شک برای کسب و کارتان به استراتژی بازاریابی اینستاگرام نیازمندید و قطعاً هم این استراتژی باید بهترین باشد.

فرقی نمی‌کند در کسب و کار خود تازه وارد هستید و یا مدتی است که از اینستاگرام استفاده می‌کنید، در هر صورت می‌توانید از این ۸ نکته برای بهره‌مندی هرچه بیشتر از اینستاگرام استفاده کنید.

۱. مخاطب‌های خود را درک کنید

مهم نیست کسب و کار شما چیست، درک مخاطبانتان حیاتی‌ترین کاری است که باید انجام دهید. حتی اگر زیباترین محتوای جهان را در اینستاگرام تان داشته باشید اما قادر به جذب خریداران شما نباشد، چه سودی خواهد داشت؟

زمان بگذارید و بررسی کنید که مخاطبانتان چه کسانی هستند و به این فکر کنید که دوست دارید آن‌ها چه کسانی باشند. مادامی که از اینستاگرام برای بازاریابی کسب و کارتان استفاده می‌کنید در نظر داشته باشید که خریداران بالقوه شما می‌توانند به شما در ساخت برندتان کمک کنند.

چگونه در مورد مخاطبین خود اطلاعات کسب کنید؟

تحلیلگر اینستاگرام Insights را امتحان کنید

فیسبوک نیز ابزاری تحلیلی به نام فیسبوک Insights دارد و از آن جایی که این شرکت صاحب اینستاگرام است ابزاری مشابه را در اختیار کاربران این شبکه نیز قرار داده‌ است.

این ابزار مانند اسمش تحلیل‌های جالبی از کسانی که شما را دنبال می‌کنند و یا با حساب کاربری شما در ارتباط هستند را در اختیار شما می‌گذارد. این تحلیل‌ها شامل موارد زیر است:

 • Impressions: بازدید از حساب کاربری شما چقدر بوده است؟
 • Reach: چه تعدادی (بدون در نظر گرفتن بازدید های تکراری) از محتوای حساب کاربری شما دیدن کردند؟
 • کلیک‌های Website: چند بار بر روی لینک بیزینس شما که در پروفایلتان قرار داده اید کلیک شده است؟
 • Follower activity:  فالوور های شما به طور روزانه چه زمانی را در اینستاگرام می‌گذرانند؟
 • Video views: محتوا‌های ویدیویی شما چقدر بازدید داشته است؟
 • Saves: چه تعدادی پست‌های شما را ذخیره کرده‌اند؟
 • Insights همچنین دارای اطلاعات دموگرافیک است، در نتیجه شما قادر هستید ببینید فالوورهای شما از کجا هستند، در چه محدوده سنی قرار دارند و جنسیتشان چیست.

با این ابزار شما هر اطلاعاتی که لازم است از مخاطبین خود داشته باشید را در اختیار دارید، اما اگر قصد جذب فالوور‌های جدید را داشته باشید، تکلیف چیست؟

از ابزار لیسنینگ استفاده کنید

ابزار سوشال لیسنینگ به شما نشان می‌دهد که مردم در این شبکه اجتماعی در مورد برند و کسب و کار شما چه می‌گویند. اگر قصد دارید کاربرانی جدید از این شبکه برای خود دست و پا کنید، باید بدانید چه چیزی آن‌ها را به سمت شما جذب خواهد کرد. به این معنی که از هشتگ‌هایی که شما ایجاد کردید و یا عباراتی که مستقیماُ به شما مربوط است استفاده کنند.

به دنبال عکس‌ها و محتوا‌هایی باشید که محبوب شده‌اند و استفاده از آن‌ها را حتماً در نظر بگیرید. اینکه بدانید کاربران اینستاگرام به چه چیز‌هایی واکنش نشان می‌دهند بسیار مهم است چرا که آن زمان قادر خواهید بود محتوای پر بیننده را خودتان تولید کنید.

به همین دلیل، ابزار سوشال لیسنینگ مثل 'منشن' به ابزاری حیاتی در اینستاگرام تبدیل شده است.

۲. با آن‌ها صحبت کنید

در بازاریابی شبکه اجتماعی قرار نیست محتوای شما فقط در مورد محصولاتتان که برای فروش گذاشته شده است، باشد. اینکه سعی کنید با فالوور‌هایتان ارتباط برقرار کنید بسیار مهم است.

در درجه اول این کار کمپانی شما را انسانی تر نشان می‌دهد و کمتر این احساس را به شما منتقل می کند که شما صرفاً یک کسب و کار دارید. علاوه بر این هرچه کاربران بیشتری زیر پست‌های شما کامنت بگذارند، برای شما آسان تر خواهد بود که کاربر جدید پیدا کنید.

 

الگوریتم اینستاگرام به صورت پیش فرض پست‌هایی را که از تبادلات بیشتری برخوردار است بیشتر در معرض دید قرار می‌دهد. چند راه ساده برای اینکه افراد به تبادل با شما تشویق شوند:

عکس‌های آن‌ها را به اشتراک بگذارید

به مخاطبان خود نشان‌دهید که آن ها را دنبال می‌کنید. زمانی که موفق به انجام این کار شدید، تصویر بهتری از برندتان به جا خواهید گذاشت. تبلیغ شما توسط مشتری‌هایتان، بهترین نوع تبلیغات است زمانی که مردم ببینند دیگران محصولات شما را دوست دارند، بیشتر به خرید تشویق می‌شوند. 

ایجاد حس رقابت

برای ارتباط موثر میان خودتان و کاربران بهتر است از جانب شما این درخواست صورت گیرد. افراد علاقه مند هستند که نظر خود را مطرح کنند و رقابت داشته باشند:

 • متنی که برای این عکس به ذهن شما می‌آید، چیست؟ 
 • این عکس به شما چه حسی می‌دهد؟

از مخاطبین خود بخواهید از خلاقیتشان در جهت محصول شما استفاده کنند و آن‌ها را به اشتراک بگذارید. برای یافتن واکنش‌ها برای هر محتوا، از هشتگ‌های منحصر به فرد استفاده کنید.

۳. از هشتگ‌های مرتبط استفاده کنید

هشتگ‌ها به شما کمک می‌کنند تا محتوای خود را دسته بندی و سازماندهی کنید، در نتیجه راحت تر آن‌ها را پیدا خواهید کرد.

 • بیش از اندازه هشتگ نسازید بلکه تعدادی محدود اما با هدف بسازید 
 • بیش از اندازه از یک تگ استفاده نکنید 
 • از هشتگ‌های بی ارتباط استفاده نکنید

رای انتخاب هشتگ دو راه دارید:

هشتگ‌های عمومی

هشتگ‌هایی که با توجه به محتوای عکس، هر کسی ممکن است از آن‌ها استفاده کند اما سعی کنید این هشتگ های کلی با کسب و کار شما متناسب باشد، این کار شانس شما را برای جذب مخاطبین ایده‌آل بیشتر می‌کند. حتی می‌توانید از هشتگ‌هایی که کاربران فعلی شما از آن‌ها استفاده می کنند، استفاده کنید.

هشتگ‌های برند

هشتگ‌های برند، هشتگ‌هایی هستند که کاملاً منحصر به شما باشند مثل نام برندتان، نام محصول یا شخص یا هر چیز به خصوصی که خودتان ساخته‌اید. دنبال کردن این تگ‌ها بسیار راحت است چرا که تنها منحصر به یک موضوع است.

۴. زمان مناسب پست

طبق یک نظرسنجی می‌توان گفت که بهترین زمان برای پست کردن ساعت ۷ تا ۹ عصر است. اما شما باید بهترین زمانی که مخاطبین مورد نظرتان در اینستاگرام هستند را پیدا کنید، به همین سادگی.

برای انجام این کار یک ابزار سوشال لیسنینگ می‌تواند به شما کمک کند و به شما بگوید کدام پست شما در کدام تاریخ و زمان، بهترین بازخورد را داشته‌ است.

 • ساعت هایی که افراد کار نمی‌کنند را در نظر بگیرید ( ناهار و بعد از ظهر)
 • آخر هفته‌ها اگر کمپانی شما B2C است نه B2B
 • چهارشنبه و پنجشنبه‌ها ظاهراً بهترین زمان برای تعامل بیشتر است
 • ساعت ۳ تا ۴ بعد از ظهر بدترین زمان برای پست گذاشتن است

۵. ایجاد پست‌های زیبا

اگر پست‌هایی که به اشتراک می‌گذارید محتوای جذابی داشته باشد، مخاطبین خود را تشویق می کنید تا برای دیدن پست‌های بیشتر باز هم به صفحه شما بیایند. این موضوع که  محتوای اصلی در اینستاگرام عکس است را مدنظر قرار دهید.

یک تحقیق نشان داده‌است که ۹۳٪ از تصمیم‌های مربوط به خرید بر اساس تصویری که از محصول منتشر شده گرفته می‌شود. راه‌های دیگری که می‌توانید از آنها استفاده کنید:

 • انتخاب یک تم برای پست‌ها
 • عوض کردن استایل و موضوع
 • استفاده از ابزار‌های مرتبط با طراحی و اینستاگرام

۶. هدف خودتان را مشخص کنید

CTAs)Calls-to-action) به کاربران تان هدف شما را توضیح می‌دهد و به آن ها می گوید که چه کار کنند، مثلاً می‌توانید از آن‌ها بخواهید وب سایتتان را نگاه کنند یا محتوای خاصی را دانلود کنند و غیره. 

 • لینک داخل پروفایلتان را به کاربران یادآوری کنید
 • استفاده از پرومو کد برای خرید
 • از کاربران بخواهید لایک کنند یا کامنت بگذارند

۷. از استوری استفاده کنید

این ویژگی درست در بالای صفحه فید کاربران قرار می‌گیرد و این امکان را برای آنها فراهم می کند که بتوانند چند پست پشت سر هم از شما را نگاه کنند. دیگر مجبور نیستید تمام محتوای خود را در یک پست جای بدید بلکه می‌توان در چند استوری پشت‌ هم محتوای خود را به اشتراک بگذارید.

 • خلاقیت داشته باشید و متفاوت عمل کنید
 • همه چیز را در یک استوری نگنجانید، واقعاً یک داستان کوتاه جذاب بسازید
 • استوری هایتان را رسمی نکنید
 • اجازه بدهید هر روز یکی از افرادی که برای شما کار می‌کند استوری‌های شما را مدیریت کند تا هر روز محتوای متفاوتی ایجاد شود

۸. با اینفلوئنسرها کار کنید

تبلیغاتی که اینفلوئنسرها می‌توانند برای شما انجام دهند تاثیرگذاری زیادی در کسب و کار شما دارد اما در انتخاب فرد مناسب بسیار دقت کنید. داشتن تعداد زیادی فالوور به تنهایی، تایید کننده شخص مورد نظر نیست بلکه میزان تاثیرگذاری حائز اهمیت است.

در این باره بیشتر بخوانید
84
0
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
 • بله
 • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما

سؤالی دارید ؟ 53138 021

^