مهم‌ ترین اصول طراحی لوگو که باید بدانید!

4 اصول طراحی لوگوی جذاب
زمان مطالعه: 7 دقیقه
محمد شعبانی
شنبه 28 مرداد 1402

اصول طراحی یک لوگو جذاب چیست؟

اصول طراحی لوگو به علت اهمیت لوگو در برندسازی، می‌تواند در شخصیت شما یا هویت شرکتتان در دید مخاطبان بسیار تاثیرگذار باشد. حال شاید برایتان سوال شود که هویت داشتن یک شرکت چه سودی خواهد داشت؟ باید بگوییم که داشتن شخصیت باعث ایجاد اعتبار شده و این دقیقا چیزی است که هر شرکت یا فردی نیاز دارد تا با مخاطبان خود تعاملات سازنده‌تری داشته باشد.

در دنیای امروز تعاملات می‌تواند برای شما رشد درآمد به ارمغان آورده و کسب و کارتان را رشد بدهد یا حتی باعث توسعه فردی خودتان شود. یادتان باشد، کلید فروش در تعامل بالا با مخاطبان است.

خلاقیت در طراحی لوگو


4 گام اصلی در ایجاد یک لوگوی حرفه‌ای


1-تعریف اهداف و دیدگاه خودتان را بنویسید و آن را با لوگو ارتباط دهید

قبل از شروع به طراحی، حتما سعی کنید هدف کسب و کارتان را در نظر گرفته و با توجه به آن اقدام به طراحی لوگو کنید، لوگو باید هویت و ارزش‌های شما یا شرکتتان را منعکس کند.

2-طراحی اولیه؛ اصل مهم طراحی لوگو

با ایده‌هایی که دارید، شروع به طراحی اولیه لوگو کنید حتی اگر کشیدن روی کاغذ باشد، اگر ایده‌ای ندارید مي‌توانيد با بررسی رقبای خود، گرفتن ایده از گوگل یا برنامه‌های دیگر به موارد جذابي در طراحي لوگو دست پیدا کنید.

برای الهام گرفتن ایده‌های ناب برای طراحی لوگو می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 سایت کاربردی behance
 پینترست
اینستاگرام
 بازدید از مکان‌های هنری برای ایده‌یابی
 استفاده از مجلات و وبلاگ‌ها
 بررسی رقبا
 بررسی برند‌های بزرگ( در پایان این بلاگ ما نیز چند برند بزرگ را بررسی کردیم)

 

3-زیبایی در سادگی است!

در نظر داشته باشید اگر قصد دارید اصول طراحی لوگو را رعایت کنید، سادگی را فراموش نکنید، چرا‌ که هر چقدر فهم لوگوی شما ساده‌تر باشد، بیشتر با مخاطب ارتباط برقرار کرده و رسالت برند شما را راحت‌تر خواهد رساند.

4-رنگ‌ها و قالب‌ها؛ راز جذابیت لوگوی شما!

رنگ‌ها و قالب‌ها در طراحی لوگو بسیار مهم هستند و انتخاب رنگ‌هایی که با هویت شما همخوانی دارند، احساسات مورد نظرتان را بهتر منتقل می‌کنند.

چک لیست اصول طراحی لوگو

چک لیست اصول طراحی لوگو

آی بنر برای راحتی کار شما چک لیستی را آماده کرده است تا هروقت قصد طراحی لوگو داشتید، از این چک لیست برای خلق بهترین لوگو استفاده کنید:

مفهوم و ایده‌ اصلی لوگو را تعیین کنید
هدف و پیامی را می‌خواهید از طریق لوگو دهید مشخص کرده و روی کاغذ ثبت کنید
ابعاد و رزولوشن مناسب برای لوگوی خود را تعیین کنید
طرح‌های اولیه را روی کاغذ یا دستگاه‌های دیجیتالی ایجاد کنید
نوع فونتی که می‌خواهید را برای متن‌های لوگو انتخاب کنید
رنگ‌ها و پالت رنگی مناسب برای لوگو را انتخاب کنید
از لایه‌ها برای مدیریت جدا سازی عناصر مختلف لوگو استفاده کنید
از فیلترها و افکت‌های ویژه برای اضافه کردن جذابیت به لوگو استفاده کنید
نسخه‌های مختلف لوگو (رنگی، سیاه و سفید، نسخه کوچک و بزرگ) را ایجاد و امتحان کنید.
لوگو را در پس‌زمینه‌ها و محیط‌های مختلف تست کنید
لوگو را با فرمت‌های مناسب (مانند PNG، SVG و ...) ذخیره کنید.
مستندات طراحی، توضیحات رنگ‌ها و فونت‌ها و نکات کلیدی دیگر لوگوی خود را را ذخیره کنید.

ابزار‌های طراحی لوگو

ابزار‌های طراحی لوگو

از ابزار‌های کاربردی در طراحی لوگو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Adobe Illustrator

این نرم‌افزار حرفه‌ای برای طراحی و ویرایش گرافیکی لوگوها استفاده می‌شود و دارای ابزارهای متنوعی برای ایجاد اشکال، نمادها و فونت‌ها است که می‌توانید از این‌ نرم افزار بهره ببرید.

Canva

کانوا یک ابزار طراحی آنلاین با رابط کاربری ساده می‌باشد. همچنین این ابزار امکان ساخت انیمیشن، استفاده از افکت‌ها و انواع تصاویر را برای طراحی لوگو، برای شما آسان‌تر خواهد کرد.

LogoMaker

یک ابزار آنلاین ساده برای ایجاد لوگوهای زیبا و ساده می‌باشد که شما می‌توانید از الگوها و نمادهای مختلف آن در سایتی با همین نام استفاده کنید، در ابتدای سایت نیز آموزش بسیار مختصری داده شده است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

Affinity Designer

یک نرم‌افزار طراحی گرافیکی مشابه Illustrator با امکانات قدرتمند است که می‌توانید از این ابزار نیز برای خلق لوگوهای جذاب استفاده کنید. این سایت دارای دو بخش رایگان و پولی می‌باشد که در بخش پولی این سایت، به امکانات بیشتری برای استفاده، دسترسی دارید.

اما حالا که هوش مصنوعی در این روز‌ها خیلی سر و صدا به پا کرده است شاید سوال پرتکرار این باشد که چگونه با هوش مصنوعی لوگو طراحی کنیم؟

در قسمت بعد به بررسی این موضوع می‌پردازیم!

چگونگی طراحی لوگو با هوش مصنوعی!

طراحی لوگو با هوش مصنوعی

در این قسمت به روش طراحی لوگو با هوش مصنوعی می‌پردازیم که برای استفاده از این روش می‌توانید از ابزارها و سایت‌هایی چون:

Wix Logo Maker

این ابزار که با هدف ایجاد لوگوهای حرفه‌ای با استفاده از هوش مصنوعی ایجاد شده است و روش‌کار این ابزار به صورت سوال محور بوده و شما با پاسخ دادن به سوالات مشخص، لوگوی خود را طراحی خواهید کرد.

Logojoy

این ابزار از هوش مصنوعی برای ایجاد لوگوهای منحصربه‌فرد استفاده می‌شود. در این ابزار نیز شما با پاسخ به سوالاتی مشخص، به الگوریتم‌های Logojoy دسترسي پیدا كرده و لوگوهایی با ترکیب‌‌ها، اشكال، نمادها و رنگ‌هاي مختلف ایجاد می‌کنيد.

Hatchful by Shopify

 این ابزار توسط Shopify ایجاد شده و از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای ایجاد لوگوهای مختلف با توجه به اطلاعاتی که از شما دریافت می‌کند، استفاده می‌کند.

آیا با فتوشاپ نیز می‌توان لوگو طراحی کرد؟

یکی از ابزارهای کاربردی در زمینه طراحی لوگو ادوبی فتوشاپ است که دارای رنگ‌ها و فونت‌های مختلف بوده می‌تواند از لحاظ تنوع طراحی‌ها، کمک خوبی به طراحي لوگو شما کند، همچنین یکی از مزایای کار با فتوشاپ برای طراحی لوگو، ذخیره فایل شما با فرمت‌های مختلف است که می‌توانید در موقعیت‌های مختلفی از این نکته بهره ببرید؛ اما پیشنهاد ما به شما استفاده از ابزار‌های تخصصی‌تر برای داشتن لوگو‌های حرفه‌ای است.

فتوشاپ با تمام مزیت‌هایی که دارد، به طور تخصصی قادر به طراحی لوگو نمی‌باشد و نرم‌افزار‌های کاربردی‌تری که در بالا معرفی شده است، می‌تواند اصول طراحی لوگو را بهتر رعایت کند.

حتماً به یاد داشته باشید که طراحی لوگو به زمان، تجربه و خلاقیت نیاز دارد. همچنین، ممکن است لازم باشد تا با ابزارها و ویژگی‌های مختلف فتوشاپ آشنا شوید تا طراحی بهتری داشته باشید.

همانطور که در بالا معرفی شد، ابزار‌های هوش مصنوعی به کار طراحی لوگو سرعت خیلی بالاتری بخشیده‌اند اما شاید به طور خیلی کاملی در زمان حال نتوانند ایده‌ها و طرح‌های شما را از صفر تا صد اجرا کنند، ابزار‌هاي هوش مصنوعي برای کسانی که سرعت اولویت اصلی آن‌ها می‌باشد می‌تواند کمک به‌سزايي كند، اما برای لوگو‌های تخصصی‌تری که نیاز به خلاقیت و دخالت مستقیم انسان دارد، استفاده از متخصصان حوزه طراحی و خدمات طراحی لوگو  بسیار حائز اهمیت باشد.

ما در آی بنر با تیم حرفه‌ای و با تجربه آماده ارائه خدمات طراحی لوگو و بنر تبلیغاتی با بالاترین کیفیت هستیم که می‌توانید کیفیت نمونه‌ کار‌های ما را در سایت آی بنر مشاهده فرمایید.

مزایای استفاده از لوگو

مزایای استفاده از لوگو
شناخت‌پذیری راحت‌تر برند!

لوگوی یک برند معروف، عامل اصلی شناخت‌پذیری این برند است. مخاطبان با دیدن لوگو، به یاد برند شما خواهند افتاد. طراحی یک لوگو جذاب می‌تواند باعث ایجاد یک هویت تجاری قوی برای هر برندي شود.

اعتماد؛ قدرت ماورایی یک لوگو!

یک لوگو قوی و حرفه‌ای می‌تواند اعتماد مخاطبان را به برند افزایش داده و طراحی مناسب لوگو نیز توانایی ارسال پیام‌هایی از قبیل کیفیت، اعتبار و پایداری به مخاطبان را خواهد داشت.

تفاوت‌ را با لوگویتان ایجاد کنید!

همچنين طراحی لوگو می‌تواند برای برند تفاوت‌بخشی ایجاد کند. لوگویی که با خلاقیت طراحی شده باشد، می‌تواند برند را از ساير رقبا متمایز کند.

احساسات و ارتباطات عاطفی با طراحی درست لوگو!

لوگوها می‌توانند احساسات و ارتباطات عاطفی با مخاطبان ایجاد کرده و بر اساس تجربه‌ها، ارتباطات قبلی و ارزش‌های برند، احساسات مخاطبان شما را بر انگیزند.

بررسی لوگو‌های معروف جهان


لوگو نایکی (Nike)

لوگو برند نایک

نایکی یکی از شرکت‌های آمریکایی می‌باشد که در زمینه طراحی و تولید محصولات ورزشی مشهور است. لوگوی این برند در واقع  از روی الهه بالدار پیروزی یونان گرفته شده است و در مفهوم این لوگو سرعت و حرکت نیز گنجانده شده است.

لوگوی اپل (Apple)

لوگوی برند اپل

راجب این لوگو داستان‌های مختلفی وجود دارد که بعضی بر اين باورند لوگوي اپل به داستان آدم و حوا اشاره دارد ولی اکثر افراد دیگر این باور را دارند که سیب به عنوان یادبودی از نیوتن و ادای احترام به آن می‌باشد.

راب جانوف (Rob Janoff) طراح این لوگو می‌گوید، استیو جابز بیشتر به دنبال این بود که لوگویی سنگین‌ داشته باشد و به علت علاقه استیو جابز به طبیعت، از سیب که یک عنصر طبیعی است استفاده کرد.

دلیل گاز زدگی این سیب نیز اینگونه بیان شده است که با دیگر میوه‌ها اشتباه گرفته نشود و کاملا مشخص باشد که یک سیب است!

لوگوی آدیداس (Adidas)

لوگوی برند آدیداس

آدیداس یکی از معروف‌ترین برند‌های لباس و تجهیزات است که نخستین بار در آلمان تاسیس شد، در لوگوی این برند نیز نام آدیداس به همراه 3 خط اریب وجود دارد که نمایانگر یک کوه می‌باشند، در واقع آدیداس می‌خواهد این شعار را بدهد که افراد باید چالش‌هایی را در زندگی پشت سر بگذارند.

لوگوی شنل (CHANEL)

کوکو شنل که یک برند معروف طراحی لباس در جهان می‌باشد و نقش مهمی در شکل‌گیری مد‌های سالانه دارد. در لوگوی آن می‌توانید دو حرفC در هم تنیده ببینید که برگرفته ازحروف اول نام بنیان‌گذاران آن می‌باشد، البته بعضی بر این باورند که این حرف برگرفته از تاکستان Château de Crémat اولین مکانی است که این برند چندین سال در آن مکان‌، ماندگار شد.

لوگوی ناسا (NASA)

لوگوی ناسا

ناسا یا اداره کل ملی هوانوردی و فضا، سازمانی فضایی است که در لوگوی آن نماد‌های ستارگان به معنای فضا، خط قرمز به شکل بال به معنای هوانوردی و فضاپیمایی در حال حرکت است.

لوگوی المپیک (Olympic)

لوگوی المپیک

المپیک که در سراسر دنیا شناخته شده است و دارای 5 حلقه متصل بوده که به معنای 5 قاره آسیا، آمریکا، آفریقا، اروپا و اقیانوسیه می‌باشد.

لوگوی مایکروسافت (Microsoft)

لوگوی مایکروسافت

در این لوگو 4 محصول اصلی این کمپانی به صورت رنگ‌های مربوط به این محصولات گنجانده‌ شده‌اند، آبی نماد ویندوز، قرمز نماد آفیس، سبز نماد ایکس باکس و زرد نماد موتور جستجوی بینگ است.

نتیجه گیری

به طور کلی در کسب و کار شاید نکات و خلاقیت‌های بسیار کوچک، نتایج بزرگی را در رشد شما یا برندتان ایجاد کند، لوگو دقیقا یکی از همان نکاتی است که از دید اکثر افراد ممکن است نادیده گرفته شده باشد، اما بسیار دارای اهمیت است؛ چرا که لوگوی یک برند نه تنها عنصر تشخیصی آن برند خواهد شد، بلکه در تأثیرات عاطفی و ارتباط با مخاطبان نیز نقش مهمی داشته و می‌تواند در مسیر کسب و کارتان تاثیرات بزرگی بگذارد.

 از این رو سعی کنید حتما از متخصصین این حوزه کمک گرفته و با استفاده از خلاقیت خود و راهنمایی و تجربه تیم‌های حرفه‌ای، بهترین ارزش را برای لوگوی برندتان خلق کنید، چرا که یک لوگوی جذاب، هویت برند شما را خواهد ساخت!

34
6
0
آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
  • بله
  • خیر

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با
دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌
خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دیدگاه شما
دیدگاه کاربران
  • جدید ترین
  • قدیمی ترین
  • بیشترین لایک
سوالی دارید ؟ 91300530 026
^